Veysəloğlu Şirkətlər Qrupunad axil olan “Araz” supermarketlər şəbəkəsinin yaranmasının 15 illiyi münasibətilə şirkət tərəfindən təqaüd alan tələbələrlə görüş təşkil olunub. Görüşdə yerli nüfuzlu universitetlərə yüksək bal toplayaraq qəbul olan 15 nəfər tələbə iştirak edib.
Tədbirdə “Araz” supermarketlər şəbəkəsinin İdarə Heyətinin sədri Rəşad İbrahimov, İdarə Heyətinin üzvləri və şirkətin digər rəhbər şəxsləri iştirak ediblər. Görüş zamanı Rəşad İbrahimov tələbələrlə səmimi fikir mübadiləsi aparıb, onların təhsil və gələcək karyera planları ilə maraqlanıb, gənclərə tövsiyələrini verib. Təqaüd proqramının gənclərin inkişafında və motivasiyasında mühüm rol oynadığını vurğulayan İdarə Heyətinin sədri onlara uğurlar arzulayıb.
Məlumat üçün bildirək ki, “Araz” supermarketlər şəbəkəsi tərəfindən şirkət əməkdaşlarının yerli və xarici ali təhsil müəssisələrinin bakalavr pilləsində təhsil alan övladlarına qəbul imtahanında topladıqları bala uyğun olaraq birdəfəlik və ya aylıq təqaüd verilir. Təkcə 2025-ci il ərzində 54 tələbəyə birdəfəlik mükafat təqdim edilib. Hazırda isə 103 tələbəyə şirkət tərəfindən aylıq təqaüd ödənilir.
Təqaüd proqramının əsas məqsədi gənclərin təhsilinə dəstək olmaq, onların peşəkar inkişafına töhfə vermək və gələcəyin ixtisaslı kadrlarının yetişməsinə töhfə verməkdir.

“Araz” Supermarket Chain Provides Educational Scholarships to the Children of More Than 100 Employees
araz-supermarket-chain-provides-educational-scholarships-to-the-children-of-more-than-100-employees-615
On the occasion of the 15th anniversary of the establishment of the “Araz” supermarket chain, part of the Veysəloğlu Group of Companies, a meeting was held with students receiving scholarships from the company. The event brought together 15 students who were admitted to leading local universities with high scores on their entrance examinations.
The meeting was attended by Rashad Ibrahimov, Chairman of the Board of the “Araz” supermarket chain, members of the Board, and other senior executives of the company. During the event, Rashad Ibrahimov engaged in an open and sincere exchange of views with the students, inquired about their education and future career plans, and shared valuable advice with the young participants. Emphasizing the significant role of the scholarship program in supporting youth development and motivation, the Chairman of the Board wished the students continued success.
It should be noted that the “Araz” supermarket chain provides one-time or monthly scholarships to the children of its employees who are pursuing undergraduate studies at local and international higher education institutions, based on their entrance exam scores. In 2025 alone, one-time awards were granted to 54 students. Currently, 103 students receive monthly scholarships funded by the company.
The main objective of the scholarship program is to support youth education, contribute to their professional development, and foster the growth of future highly qualified specialists.
“araz” supermarket chain provides educational scholarships to the children of more than 100 employees | Araz Supermarket