Səxavət İsmayılov 1998-2002-ci illərdə Azərbaycan Kooperasiya Universitetinin “Mühəndis iqtisadiyyatı və idarətmə” fakültəsində təhsil almışdır. 2004-cü ildə İnternational İnstitute of İnvention&Business-da “Mühasbat uçotu” üzrə kursu bitirmişdir.
İş fəaliyyətinə 2002-ci ildə Qızıl Aypara Cəmiyyəti Abşeron rayon komitəsində sədr müavini vəzifəsində başlamış, 2000-2005-ci illərdə müxtəlif mətbuat orqanlarda (qəzet və informasiya agentliyində) kommersiya direktoru vəzifələrində çalışmışdır. 2005-ci ildən “Veysəloğlu” Şirkətlər Qrupunda satış təmsilçisi, bölgə müdiri vəzifələrini icra etmişdir.
2015-ci ilin iyun ayından “Araz” Supermarketlər şəbəkəsində mağaza müdir müavini, mağaza müdiri, 2016-ci ildən bölgə müdiri, format müdiri vəzifələrini icra edib, 2022-ci ildən Satış region müdiri kimi çalışır.
"Peşəkar idarətmə" kursu, "Ethics of managment for small and medium ring managers", "Projekt managment training", "Business managment School" təlimlərində iştirak etmiş və sertifikatlar almışdır

Sakhavat Ismayilov studied in Azerbaijan Cooperation University on the faculty of “Engineering economy and management” in 1998-2002. He completed the course on “Accounting” in International Institute of Invention & Business in 2004.
He started to his working activity as deputy chair in Absheron region Committee of the Red Crescent Society in 2002, he worked in the position of commercial director in different press agencies (newspaper and information agencies) in 2000-2005. He performed the positions of sales representative and regional director in “Veyseloglu” Group of Companies since 2005.
He worked as deputy store manager, store director in “Araz” Network of Supermarkets since June 2015, regional director, format director since 2016 and he works as Sales regional director since 2022.
He participated in “Professional management” course, “Ethics of management for small and medium ring managers”, “Project management training”, “Business management School” trainings and got certificates.